27 Mayıs 2010 Perşembe

SAÇLARIMI NASIL PARLATIRIM...

Saçların bakımı oldukça kolay olmasına karşın gereken özen ve önem gösterilmediği için çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bunlardan biride saçlarda parlaklğıdır. Bu esasen saçlardaki sebum eksikliği ve beraberinde aşırı su kaybetmesi ile ortaya çıkmaktadır. Eski parlaklığına kavuşabilmesi için öncelikle saçlarınızı her zamankinden daha temiz tutunuz. Yıkarken ince bir nokta da doğru şampuan seçimi ve iyi durulamadır.

Ellerinizin saçınızı yıkarken her noktaya temas etmesine dikkat edin. Ilık su ile bütün şampuan kalıntılarını temizleyin. Daha sonra ise saç bakım ürünleri içinde yer alan ve eczanelerden yada kozmetik ürünleri satan yerlerden kolaylıkla temin edilebilecek saç parlaklığı sağlayan maskeler kullanılmalıdır. Bu uygulamayı birkaç hafta aksatmadan dikkatlice uygularsanız saçlarınız eski parlaklığına kavuşacaktır. Asla ek parlatıcı sprey gibi ürünleri bu uygulama sürecinde kullanmayın.

24 Mayıs 2010 Pazartesi

SAÇLA İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

Önemli bilgiler:

* Islak saçı taramak için muhakkak iri dişli bir tarak kullanın. Uçlardan başlayarak yukarı saç gövdesine doğru tarayın.
* Kuru ve hasar görmüş saçlar ıslakken daha da kırılgandır, bu nedenle yıkarken saçınızı şiddetli bir şekilde ovalamayın.
* Saçı kurutmak için havluyla sarın ve fazla suyu yavaşça sıkın.
Islak saçı asla fırçalamayın, dolaşmış saçları düzeltmek için muhakkak iri dişli tarak kullanın.
* Saçı ültraviyole ışınlarından koruyun.
* Kuru iken saçın iyice fırçalanması yağ bezelerini uyarılmasına yardımcı olur ve kuruluk giderilir.
* Yıkamadan önce saçın fırçalanması kepeği gevşetir.
* Şampuanla yıkadığınız da saçınızı iyice durulayın.
* Fırça ve taraklı haftada bir kez ılık su ve hafif şampuan içeren bir karışıma daldırarak temizleyin. Yarım saat sonra suyla iyice durulayın ve kurumaya bırakın.
Saçınız uçlarda değil yalnız köklerde yağlı ise saç kreminizi yalnız uçlara uygulayın.
* Saçı durulamak için yalnız ılık su kullanın. Çok sıcak su kafa derisini uyarılarak daha fazla yağ üretimine yol açabilir.
* Aşırı fırçalama kafa derisine harekete geçirerek yağ üretimini teşvik edeceği için, saçı aşırı fırçalamaktan kaçının.

18 Mayıs 2010 Salı

SAÇLARLA İLGİLİ BİR KAÇ BİLGİ

saçlar hiç kesilmediği takdirde 70 yaşlarında on metreyi geçebileceği hesaplanmaktadır. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 3 mm ile 4 mm'dir. İlk devrelerde saç kıllarının boyu 5 cm'ye yaklaşır. Sonra belirli bir duraklama devresinin akabinde tekrar büyümeye başlar. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar.
Erkeklerde saçların dökülmesi alnın iki yanında ve tepede olur. Kadınlarda ise dökülme, saçların seyrekleşmesi şeklinde kendini gösterir.
Yaş, ırk, irsi ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Japon, Çin ve Kızılderili ırklarda fazla saç dökülmesi olmaz.
Saç ağarması, saça renk veren pigment boya maddesinin azalmasından ileri gelir. Üzüntülü bir halde saçların birden beyazlaşması renk değişiminden olmayıp, siyah kılların dökülmesi ve daha dayanıklı beyaz saçların kalmasından ileri gelir.
Saçların dökülmesine, doğrudan saçlarla ilgili mikrobik hastalıklar sebep olabildiği gibi vitaminsizlik, açlık, şeker hastalığı, akut, hormon bozukluğu gibi, bünyedeki herhangi bir rahatsızlık da sebep olabilir. Kellik, saçkıran, kepek, dazlaklık belli başlı saç hastalıklarıdır.
Kellik denen saç hastalığı, bir mantar enfeksiyonu olup, yeniden çıkmayacak şekilde saçları döker. Kanser ilaçları kullanımı da yeniden çıkmak üzere saçların dökülmesine sebep olabilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

11 Mayıs 2010 Salı

Saçı kıvırcık yapmanın ayrıntıları


Kıvır kıvırcık görünen saçların havasından bahsetmeye gerek olmadığını düşünüyorum dostlarım. İster açık kendi haline bırakın, isterseniz toplayın, hangi şekilde olursa olsun kıvırcık saçlar her zaman havana hava katar.

Peki saçlarınızı kıvırcık yapmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? O halde öğrenmemiz şart

Kıvırcık saçlar ve Güzel bukleler

Buklelerin havalı ve esnek olabilmesi için saçın…
- Sağlıklı olması; yani yeterince beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez. Bu nedenle her yıkamadan sonra saç tipine uygun bir bakım ürünüyle saçınıza bakım yapılması gerekir. Saça dipten uca kadar yapılacak bu bakım sayesinde kırıklar da önlenebilecektir.
- Doğru kesimli olması gerekir. Saç ne kadar kısaysa o kadar fazla kıvrılacaktır. Bu nedenle bukleler için isteğiniz doğrultusunda bir kesim yaptırmanız da lazım.

Boyun eğen saçlar

Kıvırcık saçların beslenmesi ve yıpratıcı dış etkenlerden korunması gerekir. Saçlar kurumuşsa canlılığını yitirir ve istenmeyen şekilde, düzensiz kıvırcıklar haline dönüşür. Her ihtiyaç için muhteşem ürünler çözüm sağlamaktadır:
- Nemli ortamlarda saçınız istenmeyen şekilde kıvrılıyor mu? Gündüz kremleri gibi derinlemesine işleyen bir serum kullanın. Bukleleri ağırlaştıran yağlı ürünlerden kaçının.
- Kıvırcıklarınız düzensiz mi? Ayaklanan buklelerinizi “styling” yani şekillendirme ürünleriyle alt edebilirsiniz.
- Kıvırcıklarınız hafifliklerini mi yitirmiş? Onlara hafifliklerini tekrar kazandıracak bir güç vermek için nemlendirici bir ürün kullanın ama fazla ağır sabitleyicilerden kaçının.
- Kıvırcıklarınız havalı değil mi? Defrize edici bir jel yardımıyla saçınızdaki kırıkları iyice düzeltin bigosu bulunmayan fönleri hiçbir zaman kullanmayın. Bu tip fönler kıvırcıkların tüm esnekliğini yok eder.

Ekspres bakım

Saçınızı duşta ıslatın, bir havluyla kurulayın, hafif bir masajla saç şekillendirme ürününü hemen uygulayın. Saçınız çok kıvırcıksa onları fırçalamayın ve sakın bigosuz bir fön kullanmayın. Saçınıza canlılık ve parlaklık kazandırmak için bir serum da kullanabilirsiniz.
Kıvırcık saçlar kuru oldukları için genellikle cansız ve sönük görünür. Bu nedenle doğru hareket şampuan uygulamasından sonra yapılacak bir bakımdır. Sirkeli suyla durulama yaparak saça canlılığı yeniden kazandırılabilir. Bunların dışında şekillendirme ürünleri de kırıkları düzelterek saça canlılık kazandırır.

6 Mayıs 2010 Perşembe

Saç Ucu ve Kırıklar Sorunu !!!

Saç kırılmasında en önemli etken saçın nemini kaybetmesidir. Gerekli miktarda su bulunmaması halinde saç teli elastikiyetini kaybeder ve zayıflar.

Sağlığını kaybeden saç teli ise kopar.

Kırılma olayı saç telinin incelmesi ve kopması şeklinde olur. Uygun ürünler kullanılmadığı taktirde saç kestirilse dahi kırılma devam edebilir. Dolayısıyla kırılmaya eğimli saçın öncelikle nem ve protein ihtiyacı giderilmelidir.

Saçlar en çok taranırken, fön-maşa gibi ısı yardımıyla saça şekil verilirken kırılmaya maruz kalır.

Kırıkları önlemek için saçların nemliyken geniş dişli taraklarla taranması, taramaya saçın uçlarından başlanarak açıldıkça yavaş yavaş yukarı doğru çıkılması tavsiye edilir.

Kırıkları azaltmak saçları güçlendirmekten geçer. Bunun dışında özel saç bakım kremleri kırık uçları onarır. Bunun için saç tipine göre çeşitlendirilmiş ürünlerden saç tipinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.